INFINEON BSZ096N10LS5
INFINEON BSZ096N10LS5
Manufacturer No:
BSZ096N10LS5
Manufacturer:
INFINEON
Package:
Description:
Power Field-Effect Transistor
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BSZ096N10LS5 Information
  • Type
  • Parameter
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • INFINEON TECHNOLOGIES AG
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Samacsys Manufacturer
  • Infineon
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
  • 82 mJ
  • Case Connection
  • DRAIN
  • Configuration
  • SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • DS Breakdown Voltage-Min
  • 100 V
  • Type
  • Parameter
  • Drain Current-Max (ID)
  • 40 A
  • Drain-source On Resistance-Max
  • 0.0096 Ω
  • FET Technology
  • METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Feedback Cap-Max (Crss)
  • 21 pF