INFINEON BSZ063N04LS6ATMA1
INFINEON BSZ063N04LS6ATMA1
INFINEON BSZ063N04LS6ATMA1
Manufacturer No:
BSZ063N04LS6ATMA1
Manufacturer:
INFINEON
Package:
8-PowerTDFN
Description:
N-Channel 6.3m Ω @ 20A, 10V ±20V 650pF @ 20V 9.5nC @ 10V 40V 8-PowerTDFN
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
BSZ063N04LS6ATMA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 18 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-PowerTDFN
  • Surface Mount
  • YES
  • Transistor Element Material
  • SILICON
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25℃
  • 15A Ta 40A Tc
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
  • 4.5V 10V
  • Number of Elements
  • 1
  • Power Dissipation (Max)
  • 2.5W Ta 38W Tc
  • Operating Temperature
  • -55°C~175°C TJ
  • Type
  • Parameter
  • Series
  • OptiMOS™ 6
  • Part Status
  • Active
  • Number of Terminations
  • 3
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
  • S-PDSO-N3
  • Configuration
  • SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Download datasheets and manufacturer documentation for INFINEON BSZ063N04LS6ATMA1.
BSZ063N04LS6ATMA1 Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 25 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 650pF @ 20V.40A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.Peak drain current for this device is 160A, which is its maximum pulsed drain current.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 40V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 40V.
BSZ063N04LS6ATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 25 mJ
based on its rated peak drain current 160A.
a 40V drain to source voltage (Vdss)