INFINEON BSC021N08NS5ATMA1
INFINEON BSC021N08NS5ATMA1
INFINEON BSC021N08NS5ATMA1
Manufacturer No:
BSC021N08NS5ATMA1
Manufacturer:
INFINEON
Package:
TSON-8-3, 8 PIN
Description:
MOSFET TRENCH 80V TSON-8.N-Channel 80 V 226A (Tc) 214W (Tc) Surface Mount PG-TSON-8-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BSC021N08NS5ATMA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Discrete Semiconductor Products
  • Manufacturer
  • Infineon Technologies
  • Series
  • OptiMOS™ 5
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 26 Weeks
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
  • 226A (Tc)
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
  • 80 V
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
  • 6V, 10V
  • FET Feature
  • Type
  • Parameter
  • FET Type
  • N-Channel
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
  • 117 nC @ 10 V
  • Grade
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
  • 8600 pF @ 40 V
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
  • -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Package / Case
  • 8-PowerTDFN
  • Power Dissipation (Max)
  • 214W (Tc)
  • Qualification
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
  • 2.1mOhm @ 50A, 10V