INFINEON BSC019N04NSGATMA1
INFINEON BSC019N04NSGATMA1
INFINEON BSC019N04NSGATMA1
Manufacturer No:
BSC019N04NSGATMA1
Manufacturer:
INFINEON
Package:
8-PowerTDFN
Description:
N-Channel Tape & Reel (TR) 1.9m Ω @ 50A, 10V ±20V 8800pF @ 20V 108nC @ 10V 8-PowerTDFN
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BSC019N04NSGATMA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 26 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-PowerTDFN
  • Number of Pins
  • 8
  • Transistor Element Material
  • SILICON
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25℃
  • 30A Ta 100A Tc
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
  • 10V
  • Number of Elements
  • 1
  • Type
  • Parameter
  • Power Dissipation (Max)
  • 2.5W Ta 125W Tc
  • Operating Temperature
  • -55°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • OptiMOS™
  • Published
  • 2009
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 5
BSC019N04NSGATMA1 Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 295 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 8800pF @ 20V.This device has a continuous drain current (ID) of [29A], which is its maximum continuous current.A maximum pulsed drain current of 400A is the maximum peak drain current rated for this device.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.Single MOSFETs transistor supports the maximum dual supply voltage when powered by 40V.
BSC019N04NSGATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 295 mJ
a continuous drain current (ID) of 29A
based on its rated peak drain current 400A.