INFINEON BSC019N04NSG
INFINEON BSC019N04NSG
Manufacturer No:
BSC019N04NSG
Manufacturer:
INFINEON
Package:
GREEN, PLASTIC, TDSON-8
Description:
Power Field-Effect Transistor, 29A I(D), 40V, 0.0019ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, GREEN, PLASTIC, TDSON-8
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BSC019N04NSG Information
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • Yes
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • INFINEON TECHNOLOGIES AG
  • Package Description
  • GREEN, PLASTIC, TDSON-8
  • Pin Count
  • 8
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
  • 295 mJ
  • Case Connection
  • DRAIN
  • Type
  • Parameter
  • Configuration
  • SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • DS Breakdown Voltage-Min
  • 40 V
  • Drain Current-Max (ID)
  • 29 A
  • Drain-source On Resistance-Max
  • 0.0019 Ω