Infineon BSC019N04NS G
Infineon BSC019N04NS G
Manufacturer No:
BSC019N04NS G
Manufacturer:
Infineon
Package:
Description:
40V 100A 1.9mΩ@10V,50A 125W 4V 1 N-Channel TDSON-8(5x6) Single FETs, MOSFETs ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BSC019N04NS G Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • TDSON-8(5x6)
  • Drain to Source Voltage
  • 40V
  • Current - Continuous Drain(Id)
  • 100A
  • RDS(on)
  • 1.9mΩ@10V,50A
  • Pd - Power Dissipation
  • 125W
  • Gate Threshold Voltage (Vgs(th))
  • 4V
  • Operating Junction Temperature Range
  • -55℃~+150℃
  • Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)
  • 70pF@20V
  • Number
  • 1 N-Channel
  • Input Capacitance(Ciss)
  • 8.8nF@20V
  • Type
  • Parameter
  • Gate Charge(Qg)
  • 108nC@10V