ROHM BM521Q25F-GE2
ROHM BM521Q25F-GE2
ROHM BM521Q25F-GE2
Manufacturer No:
BM521Q25F-GE2
Manufacturer:
ROHM
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
PMIC 300kHz 15V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BM521Q25F-GE2 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~105°C
  • Packaging
  • Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Parameter
  • AC DC Offline Switcher
  • Applications
  • Lighting
  • Additional Feature
  • SEATED HT-CALCULATED
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 15V
  • Frequency
  • 300kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for ROHM BM521Q25F-GE2.
BM521Q25F-GE2 Overview
As a result of its 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, it helps to save board space on the board. It has 1 outputs for LED drivers.We are using Surface Mount as the mounting method.With high efficiency, it emerges as a AC DC Offline Switcher.It is possible for the led driver ic to function normally at -40°C~105°C.It is clear that Lighting will benefit from the program.Using the frequency of 300kHz, it operates.In order for it to operate, it has 8 terminations.If the voltage supply is lower than 8.9V, undetermined failures may occur.There are 1 segments in it.This model is designed to offer 25V as its maximum supply voltage.As a result, this LED driver has a SEATED HT-CALCULATED characteristic.
BM521Q25F-GE2 Features
Available in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Operating temperature of -40°C~105°C
Frequency of 300kHz
Supply voltage of 15V