ROHM BD12IC0MEFJ-ME2
ROHM BD12IC0MEFJ-ME2
ROHM BD12IC0MEFJ-ME2
Manufacturer No:
BD12IC0MEFJ-ME2
Manufacturer:
ROHM
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Description:
Description: Fixed Positive LDO Regulator, 1.2V, CMOS, PDSO8,
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BD12IC0MEFJ-ME2 Information
  • Type
  • Parameter
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • ROHM CO LTD
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Factory Lead Time
  • 18 Weeks
  • Samacsys Manufacturer
  • ROHM Semiconductor
  • Adjustability
  • FIXED
  • Dropout Voltage1-Max
  • 0.9 V
  • Type
  • Parameter
  • Dropout Voltage1-Nom
  • 0.4 V
  • Input Voltage Absolute-Max
  • 7 V
  • Input Voltage-Max
  • 5.5 V
  • Input Voltage-Min
  • 2.4 V
  • JESD-30 Code
  • R-PDSO-G8
  • Length
  • 4.9 mm
  • Line Regulation-Max
  • 0.5%
  • Load Regulation-Max
  • 0.75%
  • Number of Functions
  • 1
  • Number of Outputs
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for ROHM BD12IC0MEFJ-ME2.
BD12IC0MEFJ-ME2 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad case. On the regulater IC chip, there are a total of 8 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~105°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 8 pins on the chip. As you can see from the picture, the regulator IC is packed in a certain way. Taking into account the operation requirements, the maximum output current of the IC voltage regulator reaches 1A. This model is a part of the Automotive, AEC-Q100 Series and is of high quality.
BD12IC0MEFJ-ME2 Features
400mV dropout voltage