INFINEON BC80740B5003XT
INFINEON BC80740B5003XT
INFINEON BC80740B5003XT
Manufacturer No:
BC80740B5003XT
Manufacturer:
INFINEON
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
PNP 150°C TJ 100nA ICBO TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Tape & Reel (TR) Surface Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BC80740B5003XT Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Supplier Device Package
  • SOT-23-3
  • Operating Temperature
  • 150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2007
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Base Part Number
  • BC807
  • Power - Max
  • 330mW
  • Type
  • Parameter
  • Transistor Type
  • PNP
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
  • 250 @ 100mA 1V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
  • 100nA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
  • 700mV @ 50mA, 500mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
  • 45V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
  • 500mA
  • Frequency - Transition
  • 200MHz
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for INFINEON BC80740B5003XT.
BC80740B5003XT Overview
As the DC current gain is the ratio of the collector current to the base current, for this device the DC current gain is 250 @ 100mA 1V.As a result of vce saturation, Ic reaches its maximum value (saturated), and vce saturation(Max) is 700mV @ 50mA, 500mA.SOT-23-3 is the supplier device package for this product.This device displays a 45V maximum voltage - Collector Emitter Breakdown.
BC80740B5003XT Features
the DC current gain for this device is 250 @ 100mA 1V
the vce saturation(Max) is 700mV @ 50mA, 500mA