DIODES BAS70W-05-7-F
DIODES BAS70W-05-7-F
DIODES BAS70W-05-7-F
Manufacturer No:
BAS70W-05-7-F
Manufacturer:
DIODES
Package:
GREEN, ULTRA SMALL, PLASTIC PACKAGE-3
Description:
Rectifier Diode, Schottky, 2 Element, 0.07A, 70V V(RRM), Silicon, GREEN, ULTRA SMALL, PLASTIC PACKAGE-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BAS70W-05-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • Yes
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • DIODES INC
  • Package Description
  • Pin Count
  • 3
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Type
  • Parameter
  • Samacsys Manufacturer
  • Diodes Incorporated
  • Application
  • GENERAL PURPOSE
  • Breakdown Voltage-Min
  • 70 V
  • Configuration
  • COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Diode Type
  • RECTIFIER DIODE
  • Forward Voltage-Max (VF)
  • 1 V
  • JESD-30 Code
  • R-PDSO-G3
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level
  • 1
BAS70W-05-7-F Overview
In the case of 1V forward voltage, the device will operate.0.07A is the maximum output voltage array can support.In the case of 70mA forward voltage, the device will operate.From the part, a current of 70mA can be drawn.An approximate capacitance of 2pF farads is present in this device.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 100nA.A derivative of the primary action of this electronic or electrical device is heat (energy loss).Electronic or electrical devices that produce the most 200mW heat (energy waste or loss).
BAS70W-05-7-F Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.07A
2pF farads