DIODES BAS70W-05-7
DIODES BAS70W-05-7
DIODES BAS70W-05-7
Manufacturer No:
BAS70W-05-7
Manufacturer:
DIODES
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 150°C Max 70mA 70V-DC 2-Element SC-70, SOT-323 Surface Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BAS70W-05-7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
  • 3
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
  • 2pF
  • Power Rating
  • 200mW
  • Voltage - Rated DC
  • 70V
  • Max Power Dissipation
  • 200mW
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES BAS70W-05-7.
BAS70W-05-7 Overview
In the case of 1V forward voltage, the device will operate.0.07A is the maximum output voltage array can support.Array is important to monArrayor the surge current and make sure that Array does not exceed 100mA.From the part, a current of 70mA can be drawn.An approximate capacitance of 2pF farads is present in this device.This semiconductor device's maximal reverse leakage current is 100nA kA, which is its reverse leakage current when reverse biased.Electronic or electrical devices that produce the most 200mW heat (energy waste or loss).
BAS70W-05-7 Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.07A
2pF farads