DIODES BAS40W-05-7-F
DIODES BAS40W-05-7-F
DIODES BAS40W-05-7-F
Manufacturer No:
BAS40W-05-7-F
Manufacturer:
DIODES
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
Description: Rectifier Diode, Schottky, 2 Element, 0.2A, 40V V(RRM), Silicon, GREEN, ULTRA SMALL, PLASTIC PACKAGE-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BAS40W-05-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • Yes
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • DIODES INC
  • Pin Count
  • 3
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Samacsys Manufacturer
  • Diodes Incorporated
  • Type
  • Parameter
  • Additional Feature
  • FAST SWITCHING
  • Application
  • GENERAL PURPOSE
  • Configuration
  • COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Diode Type
  • RECTIFIER DIODE
  • Forward Voltage-Max (VF)
  • 0.38 V
  • JESD-30 Code
  • R-PDSO-G3
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level
  • 1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
  • 0.6 A
BAS40W-05-7-F Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 1V.0.2A is its maximum output voltage.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 200mA.Capacitance in this device is approximately 5pF farads.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 200nA.Electronic and electrical devices create heat (energy loss) as a result of their primary functions.200mW heat is produced by this electronic or electrical device in the largest amount (energy loss or waste).
BAS40W-05-7-F Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.2A
5pF farads