DIODES BAS40W-04-7-F
DIODES BAS40W-04-7-F
DIODES BAS40W-04-7-F
Manufacturer No:
BAS40W-04-7-F
Manufacturer:
DIODES
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
DIODE ARR SCHOT 40V 200MA SOT323.Diode Array 1 Pair Series Connection 40 V 200mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BAS40W-04-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Discrete Semiconductor Products
  • Manufacturer
  • Diodes Incorporated
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 16 Weeks
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
  • 200mA (DC)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 200 nA @ 30 V
  • Diode Configuration
  • 1 Pair Series Connection
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature - Junction
  • -55°C ~ 125°C
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • SC-70, SOT-323
  • Reverse Recovery Time (trr)
  • 5 ns
  • Speed
  • Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Supplier Device Package
  • SOT-323
  • Technology
  • Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
  • 40 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 1 V @ 40 mA