INFINEON BAS4006E6327HTSA1
INFINEON BAS4006E6327HTSA1
INFINEON BAS4006E6327HTSA1
Manufacturer No:
BAS4006E6327HTSA1
Manufacturer:
INFINEON
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
DIODE ARR SCHOTT 40V 120MA SOT23.Diode Array 1 Pair Common Anode 40 V 120mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
BAS4006E6327HTSA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Discrete Semiconductor Products
  • Manufacturer
  • Infineon Technologies
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 4 Weeks
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
  • 120mA (DC)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 1 µA @ 30 V
  • Diode Configuration
  • 1 Pair Common Anode
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature - Junction
  • 150°C (Max)
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Reverse Recovery Time (trr)
  • 100 ps
  • Speed
  • Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Supplier Device Package
  • PG-SOT23
  • Technology
  • Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
  • 40 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 1 V @ 40 mA