ROHM BA178M20CP-E2
ROHM BA178M20CP-E2
ROHM BA178M20CP-E2
Manufacturer No:
BA178M20CP-E2
Manufacturer:
ROHM
Package:
TO-220-3 Cropped Leads
Description:
Fixed Copper, Tin BA178M PMIC TO-220-3 Cropped Leads
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
BA178M20CP-E2 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Contact Plating
  • Copper, Tin
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-220-3 Cropped Leads
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
  • 22W
  • Type
  • Parameter
  • Base Part Number
  • BA178M
  • Current - Supply (Max)
  • 6mA
  • Voltage - Input (Max)
  • 33V
  • Output Voltage
  • 20V
  • Output Type
  • Fixed
  • Max Output Current
  • 500mA
  • Output Configuration
  • Positive
  • Number of Regulators
  • 1
  • Min Input Voltage
  • 23V
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 4.5mA
Download datasheets and manufacturer documentation for ROHM BA178M20CP-E2.
BA178M20CP-E2 Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a TO-220-3 Cropped Leads package. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Through Hole. The IC Regulator is set to operate at -40°C~85°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its dropout voltage is 10 volts. FYI, the basic part number for this IC regulator is BA178M. It works in 500mA output current at most
BA178M20CP-E2 Features
2V dropout voltage