DIODES AZ23C47-7-F
DIODES AZ23C47-7-F
DIODES AZ23C47-7-F
Manufacturer No:
AZ23C47-7-F
Description:
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 47V 100Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
AZ23C47-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 24 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Published
  • 2008
  • Tolerance
  • ±5%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • EAR99
  • Additional Feature
  • HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES AZ23C47-7-F.
AZ23C47-7-F Overview
Impedance is the opposition to alternating current presented by the combined effects of resistance and reactance in a circuit, and this device has an impedance of 100Ohm ohm.±5% tolerance is characteristic of this part in terms of tolerances.There is no indication of a zener current for the device, but array is estimated to be 47V.In a circuit, the impedance is defined as how much resistance and reactance a circuit has relative to alternating current, and this device has 100Ohm ohm.At the moment, this electronic part is being tested with 5mA test current.A voltage tolerance of 5% is characteristic of this part.With regard to voltage (Rated DC), this device can run at 47V.Reverse peak current is 100nA amps with this device.
AZ23C47-7-F Features
100Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance