DIODES AZ23C47-7
DIODES AZ23C47-7
DIODES AZ23C47-7
Manufacturer No:
AZ23C47-7
Manufacturer:
DIODES
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 47V 100Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
AZ23C47-7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 7.994566mg
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2009
  • Tolerance
  • ±5%
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
  • 300mW
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES AZ23C47-7.
AZ23C47-7 Overview
The impedance of this device is zero ohm, which is the result of its combined resistance and reactance.As for tolerancing, this part has a tolerance of ±5%.According to estimates, the device's zener current is 47V mA.Its impedance is 100Ohm ohm, which is equal to the opposition presented by resistance and reactance in a circuit to rotating current.Presently, this electronic component is receiving 5mA test current.With respect to voltage tolerance, this part has 5%.Zener diode array is capable of running wZener diode arrayh 47V voltage (Rated DC).
AZ23C47-7 Features
100Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance