DIODES AZ23C33-7-F
DIODES AZ23C33-7-F
DIODES AZ23C33-7-F
Manufacturer No:
AZ23C33-7-F
Description:
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 33V 80Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 6.06% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
AZ23C33-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 23 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Published
  • 2008
  • Tolerance
  • ±5%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • 3
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Additional Feature
  • HIGH RELIABILITY
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES AZ23C33-7-F.
AZ23C33-7-F Overview
With this device, a wide range of 6.06% reverse voltages is supported.Impedance is the opposition to alternating current presented by the combined effects of resistance and reactance in a circuit, and this device has an impedance of 80Ohm ohm.±5% tolerance is characteristic of this part in terms of tolerances.There is no indication of a zener current for the device, but array is estimated to be 33V.In a circuit, the impedance is defined as how much resistance and reactance a circuit has relative to alternating current, and this device has 80Ohm ohm.Up to 33V is the working voltage for this device.At the moment, this electronic part is being tested with 5mA test current.A voltage tolerance of 5% is characteristic of this part.With regard to voltage (Rated DC), this device can run at 33V.In this device, a maximum reverse leakage voltage of 100nA can be applied.Reverse peak current is 100nA amps with this device.
AZ23C33-7-F Features
80Ohm ohm
±5% tolerance
a working voltage of 33V
5mA test current
5% voltage tolerance