DIODES AZ23C33-7
DIODES AZ23C33-7
DIODES AZ23C33-7
Manufacturer No:
AZ23C33-7
Description:
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 33V 80Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 6.06% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
AZ23C33-7 Information
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Published
  • 2009
  • Tolerance
  • ±5%
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Discontinued
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
  • 300mW
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES AZ23C33-7.
AZ23C33-7 Overview
The voltage should be maintained at less than 6.06% for high efficiency.In electrical engineering, impedance is the opposition to alternating current presented by the combined effect of resistance and reactance in a circuit, and the impedance of this device is 80Ohm ohm.With respect to tolerances, this part is characterized by a ±5% tolerance.Zener diode array is estimated that the device's zener current is 33V.The impedance of this device is 80Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by the combination of resistance and reactance in a circuit.Zener diode array should be noted that this electronic part is being supplied wZener diode arrayh 5mA test current at the moment.In terms of tolerance, this part is characterised by a 5% voltage tolerance.As far as voltage(Rated DC) goes, this device is capable of running with 33V.
AZ23C33-7 Features
80Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance