DIODES AZ23C30-7-F
DIODES AZ23C30-7-F
DIODES AZ23C30-7-F
Manufacturer No:
AZ23C30-7-F
Description:
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 30V 80Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 6.67% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
AZ23C30-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 23 Weeks
  • Contact Plating
  • Tin
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Published
  • 2008
  • Tolerance
  • ±5%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • EAR99
  • Additional Feature
  • HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES AZ23C30-7-F.
AZ23C30-7-F Overview
This device supports a wide range of 6.67% reverse voltages.The impedance of this device is 80Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance in a circuit.Tolerances for this part are ±5%.The device's zener current is estimated to be 30V.This device has an impedance of 80Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance.This electronic part is currently receiving 5mA test current.This part has a voltage tolerance of 5%.In terms of voltage (Rated DC), this device is capable of running at 30V.In terms of peak reverse current, this device can handle 100nA amps.
AZ23C30-7-F Features
80Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance