DIODES AZ23C18-7-F
DIODES AZ23C18-7-F
DIODES AZ23C18-7-F
Manufacturer No:
AZ23C18-7-F
Description:
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 18V 50Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
AZ23C18-7-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 24 Weeks
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Published
  • 2008
  • Tolerance
  • ±5%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • 3
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • HIGH RELIABILITY
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES AZ23C18-7-F.
AZ23C18-7-F Overview
An impedance in electrical engineering is the opposition presented to alternating current by a circuit whose resistance and reactance are equal to zero.This part has a ±5% tolerance when array comes to tolerances.Approximately 18V is the device's zener current.An impedance of 50Ohm ohm describes the opposition alternating current presents when resistance and reactance combine in a circuit.The device can run at 18V voltage.This electronic part is being tested at the moment with 5mA test current.The part is characterized by a 5% voltage tolerance.For this device, you can set the voltage(rated DC) to 18V.For this device, the maximum reverse leakage voltage is 100nA.Zener diode array can operate at 100nA amps for peak reverse current.
AZ23C18-7-F Features
50Ohm ohm
±5% tolerance
a working voltage of 18V
5mA test current
5% voltage tolerance