DIODES AZ23C18-7
DIODES AZ23C18-7
DIODES AZ23C18-7
Manufacturer No:
AZ23C18-7
Manufacturer:
DIODES
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 18V 50Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 6.41% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
AZ23C18-7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 7.994566mg
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2009
  • Tolerance
  • ±5%
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
  • 300mW
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES AZ23C18-7.
AZ23C18-7 Overview
This device supports a wide range of 6.41% reverse voltages.The impedance of this device is 50Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance in a circuit.Tolerances for this part are ±5%.The device's zener current is estimated to be 17.95V.This device has an impedance of 50Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by resistance and reactance.This electronic part is currently receiving 5mA test current.This part has a voltage tolerance of 5%.In terms of voltage (Rated DC), this device is capable of running at 18V.
AZ23C18-7 Features
50Ohm ohm
±5% tolerance
5mA test current
5% voltage tolerance