Microchip AX500-1FGG676M
Manufacturer No:
AX500-1FGG676M
Description:
1.5V V 850 ps ns FPGAs Axcelerator Series 763MHz MHz 676-BGA 676
AX500-1FGG676M Information
- Operating Temperature
- -55°C~125°C TA
- Voltage - Supply
- 1.425V~1.575V
- Terminal Position
- BOTTOM
- Terminal Form
- BALL
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AX500-1FGG676M.
AX500-1FGG676M Overview
In the package 676-BGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 336 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. Supply voltage is 1.5V volts. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.425V~1.575V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Axcelerator series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -55°C~125°C TA when the device is operating. In this device, 336 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 676. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 73728 bfpga electronics s of RAM. AX500 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si9kBe of this FPGA module reaches 9kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 676 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 8064 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. A basic building block for this type of building block consists of 500000 gates. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 5376 registers. The system operates at a frequency of 763MHz in order to achieve maximum efficiency.
AX500-1FGG676M Features
5376 registers
Operating from a frequency of 763MHz