Microchip AX500-1FGG676I
Manufacturer No:
AX500-1FGG676I
Description:
1.5V V 850 ps ns FPGAs Axcelerator Series 763MHz MHz 676-BGA 676
AX500-1FGG676I Information
- Operating Temperature
- -40°C~85°C TA
- Voltage - Supply
- 1.425V~1.575V
- Terminal Position
- BOTTOM
- Terminal Form
- BALL
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AX500-1FGG676I.
AX500-1FGG676I Overview
Fpga chips is supplied in the 676-BGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 336 I/Os for transferring data in a more coherent manner. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.5V. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.425V~1.575V. It is a type of FPGA belonging to the Axcelerator seies. The operating temperature should be kept at -40°C~85°C TA when operating. There are 336 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 676 terminations. The RAM bits that this device offer is 73728. Its base part number AX500 can be used to find related parts. The RAM si9kBe of this FPGA module reaches 9kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 676 pins. This FPGA is built as an array of 8064 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.5V, designers can fully make use of its flexibility. Its basic building block contains 500000 gates. There are 5376 registers used to store and transfer data. Fpga semiconductor operates at a frequency of 763MHz to deliver high efficiency.
AX500-1FGG676I Features
5376 registers
Operating from a frequency of 763MHz