Microchip AX500-1FGG676
Manufacturer No:
AX500-1FGG676
Manufacturer:
Package:
676-BGA
Description:
1.5V V 850 ps ns FPGAs Axcelerator Series 763MHz MHz 676-BGA 676
AX500-1FGG676 Information
- Type
- Parameter
- Lifecycle Status
- IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
- Factory Lead Time
- 16 Weeks
- Mount
- Surface Mount
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 676-BGA
- Number of Pins
- 676
- Weight
- 400.011771mg
- Operating Temperature
- 0°C~70°C TA
- Packaging
- Tray
- Series
- Axcelerator
- Type
- Parameter
- Published
- 2005
- JESD-609 Code
- e1
- Part Status
- Active
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 3 (168 Hours)
- Number of Terminations
- 676
- Terminal Finish
- Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
- Subcategory
- Field Programmable Gate Arrays
- Technology
- CMOS
- Voltage - Supply
- 1.425V~1.575V
- Terminal Position
- BOTTOM
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AX500-1FGG676.
AX500-1FGG676 Overview
A 676-BGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 336 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. An electrical supply voltage of 1.5V powers it. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 1.425V~1.575V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Axcelerator series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~70°C TA. In order to make this device as versatile as possible, there are 336 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 676 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 73728. Related parts can be found by using its base part number AX500. The FPGA module's RAM si9kBe reaches 9kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 676 pins are designed into the device. Fpga electronics contains 8064 LABs/CLBs in an array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 1.5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Among its basic building blocks, there are 500000 gates that are included in it. As a result, there are 5376 registers which are used to store and transfer data. This device operates at a frequency of 763MHz in order to provide high efficiency.
AX500-1FGG676 Features
336 I/Os
Up to 73728 RAM bits
676 LABs/CLBs
5376 registers
Operating from a frequency of 763MHz