Microchip AX125-1FGG324I
Manufacturer No:
AX125-1FGG324I
Manufacturer:
Package:
324-BGA
Description:
1.5V V 850 ps ns FPGAs Axcelerator Series 763MHz MHz 324-BGA 324
AX125-1FGG324I Information
- Package / Case
- 324-BGA
- Number of Pins
- 324
- Operating Temperature
- -40°C~85°C TA
- Published
- 2005
- Type
- Parameter
- JESD-609 Code
- e1
- Number of Terminations
- 324
- Terminal Finish
- TIN SILVER COPPER
- Voltage - Supply
- 1.425V~1.575V
- BALL
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AX125-1FGG324I.
AX125-1FGG324I Overview
This package is included in the 324-BGA package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. 1.5V volts power it. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.425V~1.575V . An FPGA belonging to the Axcelerator series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~85°C TA at all times. With this device, you will be able to make use of 168 outputs. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 324. This device is equipped with 18432 RAM bits in terms of its RAM si18432e. Parts related to this part can be found using its base part number AX125. During the configuration of this FPGA module, the RAM si2.3kBe reaches 2.3kB to ensure that the program runs normally. The device is designed with 324 pins in total. An array of 2016 LABs/CLBs is built into the FPGA. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. In the case of 1.5V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. Fpga semiconductor is made up of 125000 gates as fpga semiconductors basic building block. A total of 1344 registers are used for storing and transferring data between them. To achieve high efficiency, it runs at a frequency of 763MHz.
AX125-1FGG324I Features
168 I/Os
Up to 18432 RAM bits
324 LABs/CLBs
1344 registers
Operating from a frequency of 763MHz