Microchip AX125-1FGG324
Manufacturer No:
AX125-1FGG324
Manufacturer:
Package:
324-BGA
Description:
1.5V V 850 ps ns FPGAs Axcelerator Series 763MHz MHz 324-BGA 324
AX125-1FGG324 Information
- Package / Case
- 324-BGA
- Number of Pins
- 324
- Operating Temperature
- 0°C~70°C TA
- Published
- 2005
- Type
- Parameter
- JESD-609 Code
- e1
- Number of Terminations
- 324
- Terminal Finish
- TIN SILVER COPPER
- Voltage - Supply
- 1.425V~1.575V
- BALL
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AX125-1FGG324.
AX125-1FGG324 Overview
The package that contains this software is called 324-BGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 168 I/Os for better data transfer. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.5V volts needs to be provided. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.425V~1.575V battery. There are many types of FPGAs in the Axcelerator series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~70°C TA while the machine is operating. A device such as this one has 168 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 324 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 18432. If you are looking for related parts, you can use the base part number AX125 as a starting point. For the program to work properly, the RAM si2.3kBe of this FPGA module must reach 2.3kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 324 pins are used in the design. 2016 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.5V supply voltage. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 125000 gates. In order to store and transfer data, a total of 1344 registers are used. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 763MHz.
AX125-1FGG324 Features
168 I/Os
Up to 18432 RAM bits
324 LABs/CLBs
1344 registers
Operating from a frequency of 763MHz