Microchip AX125-1FG256
Manufacturer No:
AX125-1FG256
Manufacturer:
Package:
256-LBGA
Description:
1.5V V 850 ps ns FPGAs Axcelerator Series 763MHz MHz 256-LBGA 256
AX125-1FG256 Information
- Type
- Parameter
- Lifecycle Status
- OBSOLETE (Last Updated: 3 weeks ago)
- Mount
- Surface Mount
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 256-LBGA
- Number of Pins
- 256
- Weight
- 400.011771mg
- Operating Temperature
- 0°C~70°C TA
- Packaging
- Tray
- Series
- Axcelerator
- Published
- 2012
- Type
- Parameter
- Part Status
- Obsolete
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 3 (168 Hours)
- Number of Terminations
- 256
- Terminal Finish
- TIN LEAD/TIN LEAD SILVER
- Subcategory
- Field Programmable Gate Arrays
- Technology
- CMOS
- Voltage - Supply
- 1.425V~1.575V
- Terminal Position
- BOTTOM
- Terminal Form
- BALL
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- 225
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AX125-1FG256.
AX125-1FG256 Overview
In the package 256-LBGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 138 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. Supply voltage is 1.5V volts. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.425V~1.575V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Axcelerator series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~70°C TA when the device is operating. In this device, 168 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 256. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 18432 bfpga electronics s of RAM. AX125 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si2.3kBe of this FPGA module reaches 2.3kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 256 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 2016 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. A basic building block for this type of building block consists of 125000 gates. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 1344 registers. The system operates at a frequency of 763MHz in order to achieve maximum efficiency.
AX125-1FG256 Features
138 I/Os
Up to 18432 RAM bits
256 LABs/CLBs
1344 registers
Operating from a frequency of 763MHz