Microchip AX1000-1FGG896M
Manufacturer No:
AX1000-1FGG896M
Description:
1.5V V 850 ps ns FPGAs Axcelerator Series 763MHz MHz 896-BGA 896
AX1000-1FGG896M Information
- Lifecycle Status
- IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
- Factory Lead Time
- 12 Weeks
- Operating Temperature
- -55°C~125°C TA
- Part Status
- Active
- Terminal Finish
- Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
- Voltage - Supply
- 1.425V~1.575V
- Terminal Position
- BOTTOM
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AX1000-1FGG896M.
AX1000-1FGG896M Overview
Fpga chips is supplied in the 896-BGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 516 I/Os for transferring data in a more coherent manner. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.5V. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.425V~1.575V. It is a type of FPGA belonging to the Axcelerator seies. The operating temperature should be kept at -55°C~125°C TA when operating. There are 516 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 896 terminations. The RAM bits that this device offer is 165888. Its base part number AX1000 can be used to find related parts. The RAM si20.3kBe of this FPGA module reaches 20.3kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 896 pins. This FPGA is built as an array of 18144 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.5V, designers can fully make use of its flexibility. Its basic building block contains 1000000 gates. There are 12096 registers used to store and transfer data. Fpga semiconductor operates at a frequency of 763MHz to deliver high efficiency.
AX1000-1FGG896M Features
12096 registers
Operating from a frequency of 763MHz