Microchip AX1000-1FGG896I
Manufacturer No:
AX1000-1FGG896I
Description:
1.5V V 850 ps ns FPGAs Axcelerator Series 763MHz MHz 896-BGA 896
AX1000-1FGG896I Information
- Lifecycle Status
- OBSOLETE (Last Updated: 2 weeks ago)
- Operating Temperature
- -40°C~85°C TA
- Part Status
- Obsolete
- Terminal Finish
- TIN SILVER COPPER
- Voltage - Supply
- 1.425V~1.575V
- Terminal Position
- BOTTOM
- Terminal Form
- BALL
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AX1000-1FGG896I.
AX1000-1FGG896I Overview
As part of the 896-BGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 516 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. It is powered from a supply voltage of 1.5V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.425V~1.575V . It is a type of FPGA that belongs to the Axcelerator series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~85°C TA when operating the machine. In this device, there are 516 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. There are a total of 896 terminations. This device has 165888 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number AX1000 can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si20.3kBe of 20.3kB in order to ensure that the program will run normally. There are 896 pins on this device. The FPGA consists of 18144 LABs/CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.5V supply voltage. The basic building block of this system consists of 1000000 gates. To store and transfer data, there are 12096 registers that are used. High efficiency is achieved by operating at a frequency of 763MHz.
AX1000-1FGG896I Features
12096 registers
Operating from a frequency of 763MHz