Microchip AX1000-1FGG896
Manufacturer No:
AX1000-1FGG896
Manufacturer:
Package:
896-BGA
Description:
1.5V V 850 ps ns FPGAs Axcelerator Series 763MHz MHz 896-BGA 896
AX1000-1FGG896 Information
- Type
- Parameter
- Lifecycle Status
- OBSOLETE (Last Updated: 3 weeks ago)
- Mount
- Surface Mount
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 896-BGA
- Number of Pins
- 896
- Weight
- 400.011771mg
- Operating Temperature
- 0°C~70°C TA
- Packaging
- Tray
- Series
- Axcelerator
- Published
- 2005
- Type
- Parameter
- JESD-609 Code
- e1
- Part Status
- Obsolete
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 3 (168 Hours)
- Number of Terminations
- 896
- Terminal Finish
- TIN SILVER COPPER
- Subcategory
- Field Programmable Gate Arrays
- Technology
- CMOS
- Voltage - Supply
- 1.425V~1.575V
- Terminal Position
- BOTTOM
- Terminal Form
- BALL
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AX1000-1FGG896.
AX1000-1FGG896 Overview
There are two packages that contain fpga chips: 896-BGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 516 I/Os makes data transfers more coherent. The supply voltage is 1.5V volts. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 1.425V~1.575V , at which it runs. The Axcelerator series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Axcelerator family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~70°C TA range. This device is equipped with 516 separate outputs, which makes it a very versatile device. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, it has 896 terminations on each end. A device like this one offers 165888 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, use the part number AX1000 as a base. This FPGA module has a RAM si20.3kBe of 20.3kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. In this case, there are 896 pins on the board. A total of 18144 LABs/CLBs make up this FPGA array. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. The 1.5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. The building block that forms the basis of the system contains 1000000 gates. The data is stored and transferred using 12096 registers that are used for this purpose. Powered by a 763MHz-frequency motor, it delivers high efficiency.
AX1000-1FGG896 Features
516 I/Os
Up to 165888 RAM bits
896 LABs/CLBs
12096 registers
Operating from a frequency of 763MHz