Microchip ATSAMV71Q20B-AAB
Microchip ATSAMV71Q20B-AABMicrochip ATSAMV71Q20B-AAB
Microchip ATSAMV71Q20B-AAB
Manufacturer No:
ATSAMV71Q20B-AAB
Package:
144-LQFP
Description:
ATSAMV71Q21
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
ATSAMV71Q20B-AAB Information
  • I2C
  • 3
  • UART
  • 8
  • Pin Count
  • 144
  • Secure Boot
  • No
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip ATSAMV71Q20B-AAB.
The Microchip SAM V71 devices are a family of Automotive Flash microcontrollers based on the high-performance 32-bit ARM Cortex-M7 processor with a Double Precision Floating Point Unit (FPU). These devices operate at up to 300MHz and feature up to 2048 Kbytes of Flash, and up to 384 Kbytes of multi-port SRAM which is configurable Instruction and Data Tightly Couple Memories to leverage the advanced DSP capabilities of the core.
Supported by MPLAB X IDE and MPLAB Harmony.
  • ARM® Cortex®-M7 running up to 300MHz
  • 16 Kbytes of ICache and 16 Kbytes of DCache with Error Code Correction (ECC)
  • Quartz or ceramic resonator oscillators: 3 to 20 MHz main oscillator with failure detection, 12 MHz or 16 MHz needed for USB operations. Optional low-power 32.768 kHz for RTC or device clock
  • RTC with Gregorian calendar mode, waveform generation in low-power modes
  • RTC counter calibration circuitry compensates for 32.768 kHz crystal frequency variations
  • 32-bit low-power Real-time Timer (RTT)
  • High-precision Main RC oscillator with 12 MHz default frequency for device startup. In-application trimming access for frequency adjustment. 8/12 MHz are factory-trimmed.
  • 32.768 kHz crystal oscillator or Slow RC oscillator as source of low-power mode device clock (SLCK)
  • One 500 MHz PLL for system clock, one 480 MHz PLL for USB high-speed operations
  • Single supply voltage from 3.0V to 3.6V
  • Qualification AEC-Q100 grade 2 ([-40°C : +105°C] ambient temperature)
  • LQFP144, 144-lead LQFP, 20 x 20 mm, pitch 0.5 mm