Microchip ATSAME70Q20B-CFNT
Microchip ATSAME70Q20B-CFNTMicrochip ATSAME70Q20B-CFNTMicrochip ATSAME70Q20B-CFNT
Microchip ATSAME70Q20B-CFNT
Manufacturer No:
ATSAME70Q20B-CFNT
ATSAME70Q20B-CFNT Information
  • No
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip ATSAME70Q20B-CFNT.
The Microchip SAME70Q20 devices are members of a flash microcontrollers family based on the high-performance 32-bit ARM Cortex-M7 processor with Floating Point Unit (FPU). These devices operate at up to 300MHz and feature up to 1024 Kbytes of Flash, up to 384 Kbytes of multi-port SRAM and configurable Instruction and Data Tightly Couple Memories to leverage the advanced DSP capabilities of the core. SAME70Q20 features multiple networking/connectivity peripherals, including CAN-FD interface and one 1O/100Mbps Ethernet MAC with specific hardware support for Audio Video Bridging (AVB). Additional communication interfaces include a HS USB Host and Device, a HS SDCard/SDIO/MMC interface, USARTs, SPIs and multiple TWIs. Analog features include dual 2Msps 12-bit ADCs with analog front end offering offset and gain error correction, and 2Msps 12-bit DAC.
  • Quartz or ceramic resonator oscillators: 3 to 20 MHz main oscillator with failure detection, 12 MHz or 16 MHz needed for USB operations. Optional low-power 32.768 kHz for RTC or device clock
  • RTC with Gregorian calendar mode, waveform generation in low-power modes
  • RTC counter calibration circuitry compensates for 32.768 kHz crystal frequency variations
  • 32-bit low-power Real-time Timer (RTT)
  • High-precision Main RC oscillator with 12 MHz default frequency for device startup. In-application trimming access for frequency adjustment. 8/12 MHz are factory-trimmed.
  • 32.768 kHz crystal oscillator or Slow RC oscillator as source of low-power mode device clock (SLCK)
  • One 500 MHz PLL for system clock, one 480 MHz PLL for USB high-speed operations
  • Single Supply voltage from 1.7V to 3.6V for Industrial Temperature Devices
  • LQFP144, 144-lead LQFP, 20 x 20 mm, pitch 0.5 mm