Microchip ATSAME70Q20B-CFN
Microchip ATSAME70Q20B-CFNMicrochip ATSAME70Q20B-CFNMicrochip ATSAME70Q20B-CFN
Microchip ATSAME70Q20B-CFN
Manufacturer No:
ATSAME70Q20B-CFN
Manufacturer:
Microchip
Package:
144-UFBGA
Description:
ATSAME70Q20
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
ATSAME70Q20B-CFN Information
  • Type
  • Parameter
  • Part Family
  • SAME70
  • CPU Type
  • Cortex-M7
  • MaxSpeed (MHz)
  • 300
  • Program Memory Size (KB)
  • 1024
  • SRAM (KB)
  • 384
  • Temp. Range Min.
  • -40
  • Temp. Range Max.
  • 105
  • Operation Voltage Min.(V)
  • 1.7
  • Operation Voltage Max.(V)
  • 3.6
  • SPI
  • 5
  • Type
  • Parameter
  • I2C
  • 3
  • UART
  • 8
  • QSPI
  • 1
  • Crypto Engine
  • Yes
  • Internal Oscillator
  • 4,8,12Mhz, 32Khz
  • Pin Count
  • 144
  • Secure Boot
  • No
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip ATSAME70Q20B-CFN.
The Microchip SAME70Q20 devices are members of a flash microcontrollers family based on the high-performance 32-bit ARM Cortex-M7 processor with Floating Point Unit (FPU). These devices operate at up to 300MHz and feature up to 1024 Kbytes of Flash, up to 384 Kbytes of multi-port SRAM and configurable Instruction and Data Tightly Couple Memories to leverage the advanced DSP capabilities of the core. SAME70Q20 features multiple networking/connectivity peripherals, including CAN-FD interface and one 1O/100Mbps Ethernet MAC with specific hardware support for Audio Video Bridging (AVB). Additional communication interfaces include a HS USB Host and Device, a HS SDCard/SDIO/MMC interface, USARTs, SPIs and multiple TWIs. Analog features include dual 2Msps 12-bit ADCs with analog front end offering offset and gain error correction, and 2Msps 12-bit DAC.
The SAME70Q20 is available in 144-pin QFP and BGA package options.
Supported by MPLAB X IDE and MPLAB Harmony.
  • Single- and double-precision HW Floating Point Unit (FPU)
  • Memory Protection Unit (MPU) with 16 zones
  • DSP Instructions, Thumb®-2 Instruction Set
  • 1024 Kbytes embedded Flash with unique identifier and user signature for user-defined data
  • 384 Kbytes embedded Multi-port SRAM
  • 16 Kbytes ROM with embedded Bootloader routines (UART0, USB) and IAP routines
  • Embedded voltage regulator for single-supply operation
  • Power-on-Reset (POR), Brown-out Detector (BOD) and Dual Watchdog for safe operation
  • Quartz or ceramic resonator oscillators: 3 to 20 MHz main oscillator with failure detection, 12 MHz or 16 MHz needed for USB operations. Optional low-power 32.768 kHz for RTC or device clock
  • RTC with Gregorian calendar mode, waveform generation in low-power modes
  • RTC counter calibration circuitry compensates for 32.768 kHz crystal frequency variations
  • 32-bit low-power Real-time Timer (RTT)
  • High-precision Main RC oscillator with 12 MHz default frequency for device startup. In-application trimming access for frequency adjustment. 8/12 MHz are factory-trimmed.
  • 32.768 kHz crystal oscillator or Slow RC oscillator as source of low-power mode device clock (SLCK)
  • One 500 MHz PLL for system clock, one 480 MHz PLL for USB high-speed operations
  • Temperature Sensor
  • One dual-port 24-channel central DMA Controller (XDMAC)
  • Ultra-low-power RTC and RTT
  • 1 Kbyte of backup RAM (BRAM) with dedicated regulator
  • 12-bit ITU-R BT. 601/656 Image Sensor Interface (ISI)
  • ISO CAN FD; ISO 1189801:2015 (Revision B only)
  • Five 2-wire UARTs with SleepWalking™ support
  • Three Two-Wire Interfaces (TWIHS) (I2C-compatible) with SleepWalking™ support
  • Two Serial Peripheral Interfaces (SPI)
  • One Serial Synchronous Controller (SSC) with I2S and TDM support
  • Two Inter-IC Sound Controllers (I2SC)
  • One High-speed Multimedia Card Interface (HSMCI) (SDIO/SD Card/e.MMC)
  • True Random Number Generator (TRNG)
  • AES: 256-, 192-, 128-bit Key Algorithm, Compliant with FIPS PUB-197 Specifications
  • Integrity Check Monitor (ICM). Supports Secure Hash Algorithm SHA1, SHA224 and SHA256.
  • Five Parallel Input/output Controllers (PIO)
  • Single Supply voltage from 1.7V to 3.6V for Industrial Temperature Devices
  • LQFP144, 144-lead LQFP, 20 x 20 mm, pitch 0.5 mm