Microchip ATMEGA16-16AUSL383
Manufacturer No:
ATMEGA16-16AUSL383
Manufacturer:
Package:
TQFP
Description:
Microcontroller 44 Pin 16MHz TQFP
ATMEGA16-16AUSL383 Information
- Type
- Parameter
- Mount
- Surface Mount
- Package / Case
- TQFP
- Number of Pins
- 44
- Max Operating Temperature
- 85°C
- Min Operating Temperature
- -40°C
- Frequency
- 16MHz
- Operating Supply Voltage
- 5V
- Interface
- SPI, UART, USART
- Max Supply Voltage
- 5.5V
- Min Supply Voltage
- 4.5V
- Type
- Parameter
- Memory Size
- 16kB
- Oscillator Type
- Internal
- Number of I/O
- 54
- RAM Size
- 1kB
- Memory Type
- FLASH
- Peripherals
- Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
- Frequency (Max)
- 16MHz
- Data Bus Width
- 8b
- Number of Timers/Counters
- 3
- Core Architecture
- AVR
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip ATMEGA16-16AUSL383.
RohsStatement:
ATMEGA16-16AUSL383 Overview
TQFP-packages are available. There are 54 I/O ports on this device. The part has a memory size of 16kB. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 16MHz. In this chip, 44 pins can be accessed. Using the timer/counter system, it has 3 timers/counters. There is FLASH memory in this equipment. As a result of its AVR core architecture, it can be used in many applications. This device has 32 programmable input and output channels.
ATMEGA16-16AUSL383 Features
TQFP package
Minimum temperature of -40°C