Microchip ATMEGA1280-16CU
Microchip ATMEGA1280-16CU
Microchip ATMEGA1280-16CU
Manufacturer No:
ATMEGA1280-16CU
Manufacturer:
Microchip
Package:
100-TFBGA
Description:
128KB 64K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA1280 100 Pin 16MHz 5V 100-TFBGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
ATMEGA1280-16CU Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 7 Weeks
  • Contact Plating
  • Copper, Silver, Tin
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 100-TFBGA
  • Number of Pins
  • 100
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • AVR® ATmega
  • Published
  • 2007
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 100
  • Additional Feature
  • ALSO OPERATES AT 2.7V MINIMUM SUPPLY AT 8 MHZ
  • Subcategory
  • Microcontrollers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Supply Voltage
  • 5V
ATMEGA1280-16CU Overview
Packaged in a 100-TFBGA format. A total of 86 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. A AVR® ATmega series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 128KB 64K x 16 bytes, which is the size of the program. With a AVR Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. There are 100 terminations on the IC chip, which means there are 100 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 8-bit size. Microcontroller chip has outputs of 5V volts. The system has NO channels for DMA communication. There is 128kB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number ATMEGA1280 to find them. At a frequency of 16MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 100 pins. There are 6 timers/counters in this device. As an example, one of the additional features that you can use is ALSO OPERATES AT 2.7V MINIMUM SUPPLY AT 8 MHZ.