Microchip AT89C2051-24SUSL383
Microchip AT89C2051-24SUSL383
Microchip AT89C2051-24SUSL383
Manufacturer No:
AT89C2051-24SUSL383
Manufacturer:
Microchip
Package:
SOIC
Description:
Microcontroller 20 Pin SOIC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
AT89C2051-24SUSL383 Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • SOIC
  • Number of Pins
  • 20
  • Packaging
  • Tape & Reel
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Operating Supply Voltage
  • 5V
  • Interface
  • UART
  • Memory Size
  • 2kB
  • RAM Size
  • 128B
  • Memory Type
  • FLASH
  • Type
  • Parameter
  • Frequency (Max)
  • 24MHz
  • Data Bus Width
  • 8b
  • Number of Timers/Counters
  • 2
  • Core Architecture
  • 80C51
  • Number of Programmable I/O
  • 15
  • Radiation Hardening
  • No
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AT89C2051-24SUSL383.
AT89C2051-24SUSL383 Overview
The package is in SOIC format. This MCU is implemented with 2kB memory. It is possible to access the 20 pins on the chip through the 20 pins. It is equipped with 2 timers and counters. There's an integrated FLASH memory in the equipment. There is a 80C51 core architecture integrated into it. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed.
AT89C2051-24SUSL383 Features
SOIC package
Minimum temperature of -40°C