Microchip AT24C64B-10TU-2.7
Microchip AT24C64B-10TU-2.7
Microchip AT24C64B-10TU-2.7
Manufacturer No:
AT24C64B-10TU-2.7
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
AT24C64B
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
AT24C64B-10TU-2.7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Density
  • 64 Kbit
  • Endurance
  • Max. Clock Freq.
  • 400 kHz
  • Operating Voltage Max (V)
  • 5.5
  • Operating Voltage Min (V)
  • 1.8
  • Page Size (Bytes)
  • 32
  • Write Protect Scheme
  • Quarter Array
  • Data Retention
  • 100
  • Type
  • Parameter
The Microchip AT24C64B is a 64Kb Serial EEPROM utilizing an I2C (2-wire) serial interface. The device is organized as one block of 8K x 8 and is optimized for use in consumer and industrial applications where reliable and dependable nonvolatile memory storage is essential. The EEPROM is available in a variety of 8-lead, space-saving packaging options and 2.7V to 5.5V or 1.8V to 5.5V versions.
  • 8K x 8 (64 Kbit)
  • 400 kHz clock compatibility
  • Self-Timed Erase and Write Cycles (5 ms max.)
  • Read current 0.4 mA (Typ), 1 mA (Max)
  • Write current 2 mA (Typ), 3 mA (Max)