Microchip AT24C32W-10SC-1.8
Manufacturer No:
AT24C32W-10SC-1.8
Manufacturer:
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description:
Memory IC AT24C32
AT24C32W-10SC-1.8 Information
- Package / Case
- 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
- Operating Temperature
- 0°C~70°C TA
- Voltage - Supply
- 1.8V~5.5V
- Base Part Number
- AT24C32
- Memory Size
- 32Kb 4K x 8
- Clock Frequency
- 400kHz
- Write Cycle Time - Word, Page
- 10ms
- RoHS Status
- RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AT24C32W-10SC-1.8.
PCN Packaging:
AT24C32W-10SC-1.8 Overview
As far as memory types are concerned, Non-Volatile is considered to be its memory type. In addition, memory ics is available in a Tube case as well. In the case of 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width), it is embedded within the case. A memory chip with a capacity of 32Kb 4K x 8 is used on this device. There is a mainstream memory format used by this device, which is called EEPROM-format memory. This device has an extended operating temperature range of 0°C~70°C TA, so it's perfect for a wide range of demanding applications. It is capable of handling a voltage supply of 1.8V~5.5V. As far as the mounting type is concerned, Surface Mount is recommended. In the memory, there is a clock frequency rotation that ranges 400kHz. In order to select similar parts, typical manufacturers refer to AT24C32 as the device's base part number.
AT24C32W-10SC-1.8 Features
Package / Case: 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)