Microchip AT24C32N-10SC-2.7
Microchip AT24C32N-10SC-2.7
Microchip AT24C32N-10SC-2.7
Manufacturer No:
AT24C32N-10SC-2.7
Package:
0.150 INCH, PLASTIC, SOIC-8
Description:
IC EEPROM 32KBIT I2C 8SOIC.EEPROM Memory IC 32Kbit I2C 400 kHz 900 ns 8-SOIC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
AT24C32N-10SC-2.7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Microchip Technology
  • Clock Frequency
  • 400 kHz
  • DigiKey Programmable
  • Not Verified
  • I2C
  • Memory Organization
  • 4K x 8
  • Memory Size
  • 32Kbit
  • Operating Temperature
  • 0°C ~ 70°C (TA)
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Voltage - Supply
  • 2.7V ~ 5.5V