Microchip AT24C256W-10SC-2.7
Manufacturer No:
AT24C256W-10SC-2.7
Manufacturer:
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description:
Memory IC AT24C256
AT24C256W-10SC-2.7 Information
- Package / Case
- 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
- Operating Temperature
- 0°C~70°C TA
- Voltage - Supply
- 2.7V~5.5V
- Base Part Number
- AT24C256
- Memory Size
- 256Kb 32K x 8
- Clock Frequency
- 1MHz
- Access Time
- 550ns
- Write Cycle Time - Word, Page
- 10ms
- RoHS Status
- RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AT24C256W-10SC-2.7.
PCN Packaging:
AT24C256W-10SC-2.7 Overview
A Non-Volatile-type memory can be classified as the memory type of this device. In addition, memory ics is available in a Tube case as well. Embedded in the 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) case, memory ics is a single file. On the chip, there is an 256Kb 32K x 8 memory, which is the size of the chip's memory. There is a EEPROM-format memory used in this device, which is the memory format used by mainstream devices. Featuring an extended operating temperature range of 0°C~70°C TA, this device allows it to be used in a variety of demanding applications. The device is capable of handling a supply voltage of 2.7V~5.5V volts. The recommended mounting type for memory ics is Surface Mount. A clock frequency rotation within 1MHz is used for the ic memory chip to rotate data. Similar parts are frequently selected using the ic memory chip's base part number, AT24C256.
AT24C256W-10SC-2.7 Features
Package / Case: 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)