Microchip AT24C256W-10SC-1.8
Microchip AT24C256W-10SC-1.8
Microchip AT24C256W-10SC-1.8
Manufacturer No:
AT24C256W-10SC-1.8
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description:
Memory IC AT24C256
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
AT24C256W-10SC-1.8 Information
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C TA
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
  • 1.8V~3.6V
  • Base Part Number
  • AT24C256
  • Memory Size
  • 256Kb 32K x 8
  • Clock Frequency
  • 400kHz
  • I2C
  • Write Cycle Time - Word, Page
  • 10ms
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AT24C256W-10SC-1.8.
AT24C256W-10SC-1.8 Overview
Non-Volatile is the type of memory it has. There is a Tube case available. The 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) case contains it. The chip has an 256Kb 32K x 8 memory. This device uses a EEPROM-format memory, which is of mainstream design. A wide operating temperature range makes this device ideal for a variety of demanding applications. A voltage of 1.8V~3.6V can be supplied to memory ics. Its recommended mounting type is Surface Mount. It is important to note that the memory has a clock frequency rotation within the range of 400kHz. Similar parts are frequently selected using AT24C256, the device's base part number.
AT24C256W-10SC-1.8 Features
Package / Case: 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)