Microchip AT24C08N-10SC-2.7
Microchip AT24C08N-10SC-2.7
Microchip AT24C08N-10SC-2.7
Manufacturer No:
AT24C08N-10SC-2.7
Manufacturer:
Microchip
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
Memory IC AT24C08
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
AT24C08N-10SC-2.7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
  • 8-SOIC
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Technology
  • EEPROM
  • Voltage - Supply
  • 2.7V~5.5V
  • Base Part Number
  • AT24C08
  • Type
  • Parameter
  • Memory Size
  • 8Kb 1K x 8
  • Memory Type
  • Non-Volatile
  • Clock Frequency
  • 400kHz
  • Access Time
  • 900ns
  • Memory Format
  • EEPROM
  • Memory Interface
  • I2C
  • Write Cycle Time - Word, Page
  • 5ms
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AT24C08N-10SC-2.7.
AT24C08N-10SC-2.7 Overview
Its memory type can be classified as Non-Volatile. It comes in a Tube. It is available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. The memory size of the chip is 8Kb 1K x 8 Mb. This device utilizes a EEPROM format memory which is of mainstream design. With an extended designed operating temperature of 0°C~70°C TA, this device is capable of lots of demanding applications. It is supplied votage within 2.7V~5.5V. Its recommended mounting type is Surface Mount. The memory has a clock frequency rotation within 400kHz. AT24C08, as the device's base part number, is frequently referred in order to select similar parts.
AT24C08N-10SC-2.7 Features
Package / Case: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)