Microchip AT24C08N-10SC-2.5
Microchip AT24C08N-10SC-2.5
Microchip AT24C08N-10SC-2.5
Manufacturer No:
AT24C08N-10SC-2.5
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
AT24C08N-10SC-2.5 Information
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
  • 8-SOIC
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C TA
  • Voltage - Supply
  • 2.5V~5.5V
  • Clock Frequency
  • 400kHz
  • Access Time
  • 900ns
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AT24C08N-10SC-2.5.
AT24C08N-10SC-2.5 Overview
Non-Volatile is its memory type. It is available in a case with a Tube shape. As you can see, it is embedded in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. There is an 8Kb 1K x 8 memory capacity on the chip. In this device, the memory is of the EEPROM-format, which is a popular format in the mainstream computing sector. Due to its extended operating temperature range, the device is well suited for a wide range of demanding applications. A voltage of 2.5V~5.5V is possible to be applied to the supply. There is a recommendation that Surface Mount mounting type should be used for this product. With a clock frequency of 400kHz, the memory rotates on its own. To select similar parts, many people use the device's base part number AT24C08.
AT24C08N-10SC-2.5 Features
Package / Case: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)