Microchip AT24C08N-10SC-1.8
Manufacturer No:
AT24C08N-10SC-1.8
Manufacturer:
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
Memory IC AT24C08
AT24C08N-10SC-1.8 Information
- Type
- Parameter
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
- Supplier Device Package
- 8-SOIC
- Operating Temperature
- 0°C~70°C TA
- Packaging
- Tube
- Part Status
- Obsolete
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 1 (Unlimited)
- Technology
- EEPROM
- Voltage - Supply
- 1.8V~5.5V
- Base Part Number
- AT24C08
- Type
- Parameter
- Memory Size
- 8Kb 1K x 8
- Memory Type
- Non-Volatile
- Clock Frequency
- 400kHz
- Access Time
- 900ns
- Memory Format
- EEPROM
- Memory Interface
- I2C
- Write Cycle Time - Word, Page
- 5ms
- RoHS Status
- RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AT24C08N-10SC-1.8.
PCN Packaging:
AT24C08N-10SC-1.8 Overview
In this case, the memory type of the device can be classified as Non-Volatile. Case Tube is available. An embedded 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case surrounds memory ics. It is estimated that the memory size on the chip is 8Kb 1K x 8. As with most mainstream devices, this one uses EEPROM-format memory. Due to its wide temperature range of 0°C~70°C TA, this device is well suited to a wide range of applications that require high performance. With 1.8V~5.5V as the supply voltage, it is capable of handling memory ics. It is recommended to mount it in the Surface Mount mounting type. In order to operate effectively, the memory rotates at a clock frequency within a range of 400kHz. A device's base part number, AT24C08, is often used in order to identify similar components.
AT24C08N-10SC-1.8 Features
Package / Case: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)