Microchip AT24C08AN-10SC-2.5
Microchip AT24C08AN-10SC-2.5
Microchip AT24C08AN-10SC-2.5
Manufacturer No:
AT24C08AN-10SC-2.5
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
AT24C08AN-10SC-2.5 Information
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
  • 8-SOIC
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C TA
  • Voltage - Supply
  • 2.5V~5.5V
  • Clock Frequency
  • 400kHz
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AT24C08AN-10SC-2.5.
AT24C08AN-10SC-2.5 Overview
There is a Non-Volatile memory type associated with this device. Tube-cases are available. There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case embedded in it. 8Kb 1K x 8 is the chip's memory size. EEPROM-format memory is used in this device, which is a mainstream design. Due to its wide operating temperature range, this device can be used in a wide variety of demanding applications. The supply voltage can be up to 2.5V~5.5V. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. In this memory, the clock frequency rotation is within an 400kHz range. When selecting similar parts for the ic memory chip, AT24C08 is often referred to.
AT24C08AN-10SC-2.5 Features
Package / Case: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)