Microchip AT24C08AN-10SC-1.8
Microchip AT24C08AN-10SC-1.8
Microchip AT24C08AN-10SC-1.8
Manufacturer No:
AT24C08AN-10SC-1.8
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
AT24C08AN-10SC-1.8 Information
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
  • 8-SOIC
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C TA
  • Voltage - Supply
  • 1.8V~5.5V
  • Clock Frequency
  • 400kHz
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AT24C08AN-10SC-1.8.
AT24C08AN-10SC-1.8 Overview
In terms of its memory type, it can be classified as Non-Volatile. The case comes in Tube size. The case is embedded in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width). Memory size on the chip is 8Kb 1K x 8. This device uses takes advantage of the EEPROM format. The device's extended operating temperature range of 0°C~70°C TA makes it ideal for many demanding applications. The device is capable of handling a supply voltage of 1.8V~5.5V. The recommended mounting type for this device is Surface Mount. There is a clock frequency rotation of the memory within a 400kHz range. It is common to select similar parts by referring to the device's base part number, AT24C08.
AT24C08AN-10SC-1.8 Features
Package / Case: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)