Microchip AT24C08A-10PI-2.7
Microchip AT24C08A-10PI-2.7
Microchip AT24C08A-10PI-2.7
Manufacturer No:
AT24C08A-10PI-2.7
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
AT24C08A-10PI-2.7 Information
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • 8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
  • 8-PDIP
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Voltage - Supply
  • 2.7V~5.5V
  • Clock Frequency
  • 400kHz
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AT24C08A-10PI-2.7.
AT24C08A-10PI-2.7 Overview
There is a memory type Non-Volatile for this type of device. The case comes in the Tube style. The file is embedded in a 8-DIP (0.300, 7.62mm) case. This chip has an 8Kb 1K x 8 size of memory on it, so a lot of data can be stored on it. Memory data is stored in EEPROM-format, which is common in mainstream devices. -40°C~85°C TA is an extended operating temperature range, making this device ideal for demanding applications. A supply voltage of 2.7V~5.5V can be applied to it. There is a recommended mounting type of Through Hole for it. During the rotation of the clock, the ic memory chip is set as 400kHz. As the base part number for the device, AT24C08 is frequently used to select similar items.
AT24C08A-10PI-2.7 Features
Package / Case: 8-DIP (0.300, 7.62mm)