Microchip AT24C08A-10PI-2.5
Microchip AT24C08A-10PI-2.5
Microchip AT24C08A-10PI-2.5
Manufacturer No:
AT24C08A-10PI-2.5
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
AT24C08A-10PI-2.5 Information
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • 8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
  • 8-PDIP
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Voltage - Supply
  • 2.5V~5.5V
  • Clock Frequency
  • 400kHz
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AT24C08A-10PI-2.5.
AT24C08A-10PI-2.5 Overview
In this case, the memory type of the device can be classified as Non-Volatile. Case Tube is available. An embedded 8-DIP (0.300, 7.62mm) case surrounds memory ics. It is estimated that the memory size on the chip is 8Kb 1K x 8. As with most mainstream devices, this one uses EEPROM-format memory. Due to its wide temperature range of -40°C~85°C TA, this device is well suited to a wide range of applications that require high performance. With 2.5V~5.5V as the supply voltage, it is capable of handling memory ics. It is recommended to mount it in the Through Hole mounting type. In order to operate effectively, the memory rotates at a clock frequency within a range of 400kHz. A device's base part number, AT24C08, is often used in order to identify similar components.
AT24C08A-10PI-2.5 Features
Package / Case: 8-DIP (0.300, 7.62mm)