Microchip AT24C08A-10PI-1.8
Microchip AT24C08A-10PI-1.8
Microchip AT24C08A-10PI-1.8
Manufacturer No:
AT24C08A-10PI-1.8
Manufacturer:
Microchip
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
Memory IC AT24C08
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
AT24C08A-10PI-1.8 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • 8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
  • 8-PDIP
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tube
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Technology
  • EEPROM
  • Voltage - Supply
  • 1.8V~5.5V
  • Base Part Number
  • AT24C08
  • Type
  • Parameter
  • Memory Size
  • 8Kb 1K x 8
  • Memory Type
  • Non-Volatile
  • Clock Frequency
  • 400kHz
  • Access Time
  • 4.5μs
  • Memory Format
  • EEPROM
  • Memory Interface
  • I2C
  • Write Cycle Time - Word, Page
  • 5ms
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AT24C08A-10PI-1.8.
AT24C08A-10PI-1.8 Overview
There is a Non-Volatile memory type associated with this device. Tube-cases are available. There is a 8-DIP (0.300, 7.62mm) case embedded in it. 8Kb 1K x 8 is the chip's memory size. EEPROM-format memory is used in this device, which is a mainstream design. Due to its wide operating temperature range, this device can be used in a wide variety of demanding applications. The supply voltage can be up to 1.8V~5.5V. A Through Hole mounting type is recommended for this product. In this memory, the clock frequency rotation is within an 400kHz range. When selecting similar parts for the ic memory chip, AT24C08 is often referred to.
AT24C08A-10PI-1.8 Features
Package / Case: 8-DIP (0.300, 7.62mm)